Masaż polega na wywieraniu i zwalnianiu ucisku na tkanki zewnętrzne. Uznaje się go za jedną z najwcześniej stosowanych metod fizjoterapeutycznych. Istnieją różne techniki masażu, z czego najbardziej popularnym jest masaż klasyczny. Masaż oddziałuje na centralny i na obwodowy układ nerwowy.
Jak masaż wpływa na centralny układ nerwowy?
Masaż jako bodziec o charakterze mechanicznym oddziałuje na tkanki pacjenta doprowadzając do produkcji związków biologicznie aktywnych takich jak histamina, serotonina czy acetylocholina. Organizm wysyła bodźce do gruczołów, mięśni, jak i danych narządów w ciele. Tą drogą masaż wpływa na kondycję naszego ciała oraz na nasze samopoczucie.
Masaż a obwodowy układ nerwowy
Jednocześnie masaż wpływa na zakończenia nerwowe na skórze doprowadzają do pobudzenia lub zahamowania struktur układu nerwowego. Oddziałuje na receptory skóry i mięśni szkieletowych, co wywołuje impuls w obrębie kory mózgowej i tym samym wpływa na przewodnictwo nerwowe. W zależności od obranej techniki masaż może pobudzać lub uspokajać układ nerwowy. Zauważa się, że efekt masażu aromaterapeutycznego, czyli na przykład masażu świecą, jest silniejszy niż efekt samego masażu klasycznego.
Masaż górnych części ciała
Szczególnie korzystne działanie na układ nerwowy posiada masaż górnych części ciała. Masaż tkanek karku, grzbietu oraz okolic lędźwiowo-krzyżowych pozytywnie wpływa na nerwy znajdujące się w rdzeniach i ich splotach. W celu poprawy kondycji układu nerwowego poleca się również masaż mięśni znajdujących się przy kręgosłupie.
Masaż – korzyści dla układu nerwowego
Masaż działa przeciwbólowo, ponieważ zmniejsza napięcie mięśni jednocześnie zwiększając ich ukrwienie. Jeśli chodzi o układ nerwowy, to pod wpływem masażu staje się on lepiej dotleniony. Regularne korzystanie z usług masażysty niweluje zmęczenie, a także przyczynia się do poprawy procesów myślowych. Stały rytm oraz równomierny ucisk w trakcie wykonywania masażu uspokajają, odprężają i przyczyniają się do poprawy komfortu snu. Duże znaczenie ma także zastrzyk serotoniny znanej jako hormon szczęścia. Innymi słowy – masaż w dogłębny sposób wpływa na naszą psychikę i samopoczucie.