Na temat masażu w ciąży krąży wiele mitów, dlatego panie bywają nieprzekonane do tej formy relaksu. Warto jednak wiedzieć, że lekarze są zgodni – prawidłowo przebiegająca ciąża nie stanowi przeciwwskazania do masażu. Gdy zostanie od odpowiednio dobrany i wykonany, może przynieść wiele korzyści, poprawić samopoczucie i wygląd przyszłej mamy.
Kiedy wolno wykonywać masaż w ciąży?
Ciąża jest stanem fizjologicznym, a nie chorobą, dlatego ciężarne z powodzeniem mogą korzystać z profesjonalnych masaży w salonach Spa czy gabinetach rehabilitacyjnych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania.
Z masażu w ciąży należy zrezygnować przy:
- ciąży zagrożonej porobieniem i krwawieniach z dróg rodnych,
- cukrzycy ciążowej,
- chorobach serca,
- nadciśnieniu tętniczym,
- anemii,
- chorobach nerek, tarczycy lub trzustki,
- patologii w ciąży (np. przedwczesne odklejenie się łożyska czy zaburzenia rozwoju płodu).
Zabieg nie jest również wskazany w pierwszym trymestrze ciąży oraz na miesiąc przed terminem porodu. Chęć udania się na masaż do salonu Spa, należy skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę, który wykluczy ewentualne przeciwwskazania.
Masaż w ciąży powinien wykonać certyfikowany masażysta, który nie tylko zna techniki masażu, ale i posiada wiedzę z zakresu fizjologii.
Zalety masażu w ciąży
Masaż ma duży wpływ na zdrowie i wygląd przyszłej mamy. Zmniejsza on napięcie mięśni, relaksuje i uspokaja, łagodzi ból kręgosłupa. Masaż poprawia również krążenie krwi i pomaga zmniejszyć powstawanie rozstępów na skórze. Warto wiedzieć, że prawidłowe ugniatanie właściwych punktów na ciele korzystnie wpływa na układ limfatyczny. To pozwala zmniejszyć opuchliznę nóg i zapobiec obrzękom, które stanowią duży problem u wielu przyszłych mam.
Dodatkowo dotyk podczas masażu korzystnie wpływa na samopoczucie ciężarnej. Wiele pań cierpi w tym czasie na huśtawkę nastrojów, która jest spowodowana burzą hormonalną. Masaż pozwala odprężyć się i łagodzi nieprzyjemne odczucia.
Masaż w ciąży – wpływ na urodę
Warto podkreślić korzystny wpływ masażu na wygląd przyszłej mamy. Podczas zabiegów w gabinetach Spa wykorzystuje się szeroki wachlarz kosmetyków, które uelastyczniają, głęboko nawilżają i ujędrniają skórę. Dzięki odpowiednio dobranym preparatom, można nie tylko wygładzić ciało, ale i zapobiec tworzeniu się rozstępów w ciąży.
Jaki masaż można wykonać w ciąży?
Kobiety w ciąży często mają problem z bólem kręgosłupa. Profesjonalny masaż pleców i kręgosłupa przyniesie wyraźną ulgę.
Przyszłe mamy mogą korzystać również z masażu:
- ud (zapobiega rozstępom),
- nóg,
- brzucha,
- pośladków,
- stóp.
U pań w ciąży najczęściej stosowany jest masaż relaksacyjny, który może zostać połączony z aromaterapią. Olejki czy pięknie pachnące świece do masażu dostarczą dodatkowych doznań zapachowych i pozwolą na jeszcze lepszy relaks. Masaż wykonuje się w pozycji leżącej (na plecach lub boku) oraz siedzącej.