Masaż relaksacyjny doskonale wpływa zarówno na napięte mięśnie, jak i nastrój. Śmiało można powiedzieć, że niesie on ukojenie dla ciała oraz duszy. Podczas dotyku i masowania mięśnie powoli się rozluźniają, co wiążę się z ukojeniem, poprawą samopoczucia, relaksem. Skupiamy się wtedy na przyjemnych doznaniach, zapominamy o codziennym stresie. To sprawia, że masaż z powodzeniem wykorzystywany jest pomocniczo w łagodzeniu lub nawet leczeniu nerwic.
Masaż relaksacyjny – pomoc w ukojeniu nerwów
Głównym celem masażu relaksacyjnego jest ukojenie i wyciszenie, odstresowanie Pacjenta, poprawienie mu samopoczucia. Salony SPA, ośrodki odnowy biologicznej i ekskluzywne salony kosmetologiczne łączą masaż relaksacyjny z szeregiem innych technik. Zabieg wykonywany jest w pięknie zaaranżowanym otoczeniu, towarzyszy mu delikatna, kojąca muzyka, przyciemnione światło. Często wykorzystywane są również olejki eteryczne i zapachowe oliwki, które ułatwiają masaż, a zarazem nawilżają ciało i niosą doznania aromaterapeutyczne. Wiele salonów SPA stosuje także ekskluzywne świece do masażu. Ciepły wosk koi zmysły, nawilża skórę, a piękne zapachy korzystnie wpływają na samopoczucie.
Osoby silnie zestresowane lub cierpiące na nerwicę mogą wybierać zapachy:
- lawendy, kwiatu pomarańczy, rumianku, róży, szałwii (działają uspokajająco),
- rozmarynu, mięty, tymianku, jałowca, geranium, bazylii (działają odprężająco),
- jaśminu (działa antydepresyjnie).
Połączenie świec do masażu lub olejków eterycznych o uspokajających aromatach z delikatnym ugniataniem, uciskanie, rozcieraniem i głaskaniem doskonale wspiera leczenie nerwicy.
Terapeutyczne właściwości masażu
Naukowcy z Uniwersytetu Emory (pod kierunkiem doktora Marka Hymana Rapaporta) przeprowadzili badanie, które miało sprawdzić terapeutyczne działanie masażu i jego wpływ na stany lękowe, depresyjne, napady paniki oraz nerwice. Badaniu zostali poddani Pacjenci, u których zdiagnozowano powyższe dolegliwości. Ochotników podzielono na 2 grupy. Pierwsza grupa była poddana masażowi szwedzkiemu, a druga terapii dotykiem (sesje 2 razy w tygodniu po 45 minut). Po 6 tygodniach eksperymentu naukowcy zauważyli, że masaż szwedzki wpłynął na zmniejszenie objawów lękowych i depresyjnych.
Wskazano, że masaż korzystnie wpływa na układ odporności i poprawia jakość snu, co bezpośrednio przekłada się na poprawę zdrowia psychicznego. Masaż obniża poziom kortyzolu, niweluje napięcie mięśniowe i pomaga uwalniać endorfiny, które są hormonem szczęścia. To przekłada się na bardziej optymistyczne podejście do życia i łagodzi objawy nerwicowe.