Cellulit i jego wróg – masaż limfatyczny

Cellulit na udach czy brzuchu to prawdziwa zmora wielu pań. Taka skóra prezentuje się nieestetycznie, a pozbycie się problemu wymaga dużej cierpliwości. Wśród licznych zabiegów dużym, zainteresowaniem cieszy się masaż limfatyczny, który jest naturalnym wrogiem cellulitu.

Skąd się bierze cellulit?

Cellulit zwykle pojawia się na udach, brzuchu oraz piersiach. Grudki na skórze przypominają owoc pomarańczy, dlatego cellulit zyskał miano „pomarańczowej skórki”. Najczęściej tworzy się on u pań z wyraźną nadwagą oraz kobiet, które mają tendencję do gromadzenia tkanki tłuszczowej w dolnych partiach ciała.

Przy cellulicie na skórze widoczne są grudki – są to komórki tłuszczowe (adypocyty). Powiększające się komórki tłuszczowe uciskają otaczające je naczynka limfatyczne i krwionośne. To pogarsza krążenie krwi, spawalnia przemianę materii w komórkach i obniża przyswajanie tlenu. W efekcie woda i resztki toksyn zalegają w tkankach.

Do przyczyn powstawania cellulitu zalicza się:

  • siedzący tryb życia,
  • brak ruchu,
  • nikotynę,
  • dietę bogatą w sól i cukry proste,
  • zbyt obcisłe ubrania,
  • problemy krążeniowe.

Warto wiedzieć, że skrzywienie kręgosłupa niekorzystnie wpływa na proces krążenia w nogach, dlatego również może stać się bezpośrednią przyczyną powstania cellulitu.

Masaż limfatyczny na cellulit

Jednym z zabiegów na cellulit jest drenaż limfatyczny. Jest to masaż, który wykonuje się ręcznie lub specjalnym urządzeniem. Drenaż pozwala przepchnąć chłonkę w stronę węzłów chłonnych. W ten sposób tłuszcz trafia do układu limfatycznego, toksyny są powoli usuwane z organizmu, a do naczynek napływa świeża krew tętnicza. Ma to duży wpływ na powolną redukcję cellulitu.

Stosowanie masażu limfatycznego warto połączyć z kosmetykami antycellulitowymi, prawidłową dietą antycellulitową (ograniczenie soli, cukru i tłuszczów) oraz aktywnością fizyczną.

Jak dokładnie działa drenaż limfatyczny?

Masaż limfatyczny doskonale pobudza proces krążenia krwi i limfy. Ucisk powoduje stymulację właściwych punktów na ciele. W efekcie komórki zaczynają prawidłowo funkcjonować, a metabolizm tkanki tłuszczowej zaczyna prawidłowo działać. Poprawie ulega również przemiana w mięśniach i partiach podskórnych. Warto podkreślić, że drenaż limfatyczny nie tylko pozwala zredukować cellulit, ale i oczyszcza organizm z toksyn, ujędrnia i uelastycznia skórę oraz poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego.