„Stopy w chmurach” – aromatyczny masaż stóp

Przez cały dzień są narażone na duży wysiłek. Dźwigają Twój ciężar podczas codziennej pracy, później fundujesz im ruch podczas wykonywania domowych obowiązków i wieczorny jogging? Po męczącym dniu możesz poczuć, że Twoje stopy są przemęczone i obolałe. W takiej sytuacji ulgę przyniesie odpowiednio wykonany masaż. Masaż stóp to doskonały sposób na relaks i ukojenie przez snem. Aromatyczny zabieg w salonie SPA sprawi, że Twoje stopy poczują się naprawdę dopieszczone, a wizyta u specjalisty od refleksologii bardzo korzystnie wpłynie na wiele dolegliwości bólowych.

Dlaczego warto wykonać masaż stóp?

Masaż stóp to nie tylko ukojenie dla obolałych nóg, ale i dobry relaks po męczącym dniu. Doskonale wpływa on na cały organizm – sprzyja pobudzeniu krążenia krwi i oczyszczeniu organizmu z toksyn, poprawia przemianę materii. Aromatyczny zabieg z wykorzystaniem olejków eterycznych, balsamów do masażu stóp lub świec do masażu (np. Ma Bougie) działa kojąco, pobudzająco lub odświeżająco.
Wszystko zależy od tego, jakie zapachy dobierzemy. Gdy chcemy, rozluźnić i ukoić mięśnie, doskonale sprawdzą się olejki i wosk ze świeczek do masażu o aromacie lawendy (lawenda działa również przeciwbakteryjnie). Olejek cytrynowy doskonale sprawdzi się na opuchnięte, obolałe stopy. Złagodzi on uczucie „ciężkości nóg”, zrelaksuje, a zarazem zmiękczy naskórek i zapobiegnie rozwojowi bakterii. Masaż olejkiem migdałowym to doskonały relaks dla stóp.

Masaż stóp, a zdrowie

Na stopach znajdują się strefy refleksyjne (zakończenia połączeń nerwów czuciowych). Ich masowanie (ugniatanie i dotykanie) jest w stanie korzystnie wpłynąć praktycznie na cały organizm. Profesjonalny masaż stóp skupia się na punktach odpowiedzialnych za poszczególne strefy organizmu i narządy wewnętrzne.

Refleksoterapia wykorzystuje ponad 7 tys. nerwów, które mają połączenie z mózgiem i różnymi częściami ludzkiego ciała. Dział ten wykorzystuje założenie mówiące, że ludzki organizm jest całością, a poszczególne jego organy nie działają jego odrębne całości. Gdy w jednym obszarze gromadzą się toksyny, inne narządy są bardziej obciążone.

Refleksoterapia pomaga m.in. na:

  • napięcie nerwowe i stres,
  • nieprawidłowe krążenie krwi,
  • bóle o różnym pochodzeniu.

Jak zrobić masaż stóp?

Profesjonalny masaż stóp dostępny jest w ofertach wielu salonów Spa, gabinetów kosmetologicznych oraz gabinetów podologicznych. Często jest on łączony z preparatami, które nawilżają stopy, pozwalają zlikwidować zrogowaciały naskórek czy zapobiec pękaniu stóp.
Masaż z powodzeniem można wykonać jednak także w domu. Wystarczy znajomość kilku technik, aby nasze stopy poczuły ukojenie po ciężkim dniu. Głaskanie, uciskanie i delikatne szczypanie skóry jest w stanie zdziałać prawdziwe cuda! Masaż stóp najlepiej wykonywać wieczorem.

Wystarczy objąć stopę obiema rękami i wykręcać ją w różne strony, szczypać delikatnie skórę i palce, poruszać stawem skokowym, wykonywać kółka stopą. Następnie masować duży palec u stóp (bez paznokcia), zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie stopy (uciskać je kciukiem i palcem wskazującym) – od pięty w stroną palucha. Kolejnym krokiem jest masaż kostek – należy przesuwać dookoła nich kciukiem – oraz grzbiet stopy (całą dłonią).