Masaż relaksacyjny ma rozluźniać przemęczone mięśnie, koić stres i stać się przyjemnością po męczącym dniu, a leczniczy korzystnie wpływać na określone partie ciała. Jednak nawet nauczenie się na pamięć właściwych technik masażu i ich powtarzanie nie zawsze przynosi najlepsze efekty. Poznaj podstawowe błędy popełniane podczas masażu i zacznij ich unikać.
Nieprawidłowy kierunek masowania
Masaż klasyczny wykorzystuje praktycznie wszystkie techniki, ale ważne jest, aby masować wzdłuż naczyń limfatycznych bądź w kierunku węzłów chłonnych. Podstawowym błędem początkujących osób jest przypadkowo obrany kierunek masowania.
Podczas masażu klasycznego należy masować:
- nogi – zaczynamy od dłoni w stronę stawu łokciowego, później przechodzimy do stawu ramiennego,
- ręce – zaczynamy od stopy w stronę stawu kolanowego, później przechodzimy w stronę stawu biodrowego,
- grzbiet – zaczynamy od kręgosłupa i przechodzimy na boki, zawsze masujemy z dołu do góry (w stronę węzłów chłonnych pachowych),
- kark – masujemy w stronę węzłów chłonnych podpotylicznych oraz pachowych.
Masaż węzłów chłonnych
Nie wolno masować samych węzłów chłonnych, ale jedynie ich okolicę.
Nieprawidłowe ułożenie masowanego
Masaż ma odprężać i rozluźniać mięśnie. Błędem jest nieodpowiednie ułożenie osoby, którą mamy masować. Ważne jest, aby mięśnie były rozluźnione. Gdy masujemy tylną część nóg (masowany leży na brzuchu), warto podłożyć mały wałek pod stawy skokowe, a przy masażu przedniej części nóg pod stawy kolanowe. Masaż grzbietu lub karku wykonuje się układając osobę masowaną na brzuchu – z nogami wzdłuż tułowia i głową przekręconą na bok.
Brak masażu wstępnego
Silnie napięte mięśnie (np. w wyniku stresu czy przemęczenia) trudno jest rozmasować, ponieważ mocniejsze ruchy mogą wywoływać ból. Należy więc unikać sesji bez tzw. masażu wstępnego (masaż przygotowawczy).
Masaż bezpośrednio po posiłku
Masaż kręgosłupa grzbietu i powłok brzusznych należy wykonywać minimum 2 godz. po posiłku.
Zimne ręce
Często popełnianym błędem jest masaż zimnymi rękami. Zawsze należy rozgrzać dłonie (doskonale sprawdzi się ciepły wosk świec do masażu), aby nie wywołać u masowanego dyskomfortu.
Zbyt szybkie tempo masażu
Szybkie tempo masażu nie przyniesie dobrych efektów. Ruchy powinny być płynne i powolne, a ich tempo należy zmniejszać wraz z głębokością, na której pracujemy. Gdy pojawi się opór tkanek, należy zwolnić tempo pracy. Dzięki temu masowany nie będzie odczuwał bólu.
Zbyt płytki masaż
Wosk z ulubionej świecy do masażu doskonale sprawdzi się do rozluźnienia mięśniowo-powięziowego. Należy jednak pamiętać, że celem jest rozmasowanie tkanek, dlatego ślizganie się rękami jedynie po powierzchni skóry nie przyniesie właściwego efektu.