Ból mięśni po masażu – czy to niepokojący objaw?

Po masażu może pojawić się ból mięśni. Sam masaż relaksacyjny, klasyczny czy z elementami aromaterapii jest bardzo przyjemny, dlatego późniejszy ból może Cię nieco zdziwić. Jest on jednak normalnym zjawiskiem, które nie powinno budzić niepokoju, gdy po kilku dniach minie. Podpowiadamy, skąd bierze się ból mięśni po masażu i jak sobie z nim poradzić.

Masaż klasyczny – intensywny trening dla mięśni

Tuż po masażu (z wyjątkiem mocniejszego masażu leczniczego czy sportowego) zwykle czujemy odprężenie, wewnętrzne ciepło, więcej energii. Wiele osób czuje się wtedy „lżej”, ponieważ odpowiednio dobrane ruchy rozluźniają napięte wskutek stresu mięśnie. Jednak następnego ranka może pojawić się ból mięśni i ogólny dyskomfort, który przypomina objawy pojawiające się po intensywnym treningu sportowym. Dlaczego tak się dzieje?

Klasyczny masaż polega na nieco innych ruchach niż delikatne rytuały Spa, które skupiają się przede wszystkim na delikatnym głaskaniu i lekkim ugniataniu poszczególnych punktach ciała, wcieraniu w skórę pachnących olejków, balsamów, pudrów czy wosku z roztopionych świec do masażu.

Klasyczny masaż wykorzystuje nie tylko głaskanie i rozcieranie, ale także mocniejsze ugniatanie, oklepywanie mięśni oraz wibracje. Odpowiednio wykonane ruchy pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe układu ruchu, uelastycznić stawy, poprawić elastyczność mięśni, pobudzić układ nerwowy (lub go uspokoić), dotlenić tkanki. Wpływają one także na poprawę przemiany materii z tkanek, ujędrniają i odżywiają skórę. Taki masaż dla mięśni jest jednak odpowiednikiem treningu.

Praca na mięśniach i punktach, w których gromadzą się skutki stresu i przeciążeń sprawia, że kolejnego dnia możesz odczuwać lekką bolesność. Masaż pozwala „wybić” (wydłużyć) napięte mięśnie, co skutkuje podobnymi objawami ubocznymi, jak intensywny trening. Śmiało można powiedzieć, że mięśnie niejako buntują się. Warto jednak pamiętać, że ból nie powinien trwać dłużej niż kilka dni. Gdy jest on zbyt intensywny lub wydłuża się, może to oznaczać, że masaż być wykonany zbyt mocno, był za długi lub nie zachowaliśmy odpowiedniego odstępu pomiędzy jego kolejnymi sesjami.

Jak radzić sobie z bólem mięśni po masażu?

Lekki ból mięśni po masażu jest normalnym zjawiskiem, które nie powinno budzić niepokoju. Osoby, które częściej korzystają z masażu klasycznego, zwykle w mniejszym stopniu odczuwają dyskomfort, ponieważ ich mięśnie są lepiej przyzwyczajone do ingerencji.

Aby zminimalizować nieprzyjemne skutki masażu, warto dokładnie poinformować masażystę o swojej kondycji i stanie zdrowia. To pozwoli dobrać prawidłową intensywność ruchów i długość masażu dopasowane do stanu zdrowia. Po masażu warto wyciszyć się i zrelaksować (niewskazany jest w tym samym dniu trening na siłowni, bieganie czy inne ćwiczenia). Po sesji powinniśmy nawilżyć organizm (wypić minimum 2 l wody dziennie).