Masaż, a choroby kręgosłupa

Początki masażu leczniczego sięgają V w p. n. e., kiedy to został on rozsławiony przez Hipokratesa. Obecnie masaż jest jedną z popularniejszych metod rehabilitacji. Klasyczny masaż zalecany jest przede wszystkim osobom borykającym się z chorobami i urazami kręgosłupa (bóle pleców, urazy, dyskopatia, zmiany zwyrodnieniowe, przeciążenia). Co warto wiedzieć o masażu kręgosłupa?

Wskazania do masażu leczniczego kręgosłupa

Leczniczy masaż kręgosłupa wykonuje się na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza. Diagnozuje on schorzenie, ocenia stan ogólny pacjenta i wystawia skierowanie, które stanowi dla terapeuty wskazówkę (pozwalającą dobrać najlepsze techniki masażu). Masaż leczniczy na bóle, choroby i urazy kręgosłupa powinien być wykonywany wyłącznie przez specjalistę rehabilitanta (absolwenta fizjoterapii, technika masażystę). Technika ta wymaga bowiem bardzo dobrej znajomości anatomii i fizjologii, a masaż wykonany przez osobę nieuprawnioną może doprowadzić nawet do uszkodzenia kręgosłupa.

Masaż pozwala wzmocnić słabą tkankę mięśniową i zlikwidować napięcie. Jest on zalecany przede wszystkim wtedy, gdy mięsnie po dwóch stronach kręgosłupa są osłabione, naciągnięte i nie pracują prawidłowo.

Jak wygląda masaż kręgosłupa?

Masażysta zapoznaje się ze wskazówkami lekarza zawartymi na skierowaniu i w dokumentacji medycznej. Kolejnym krokiem jest krótki wywiad z Pacjentem. To pozwala mu sprawdzić, jak  Pacjent reaguje na masaż (czy np. podczas wcześniejszych zabiegów nie pojawił się silny ból lub siniaki) oraz pyta, gdzie plecy najbardziej bolą.

Masaż kręgosłupa wykonywany jest na specjalnym łóżku do masażu, ale w niektórych przypadkach zabieg może zostać wykonany na siedząco (gdy pacjent ma problemy z oddychaniem). Kolejnym krokiem jest posmarowanie pleców środkiem poślizgowym (zwykle jest to oliwka lub wazelina). Zmniejsza on siłę tarcia i chroni skórę przed uszkodzeniami. W niektórych przypadkach stosuje się maści, kremy lub żele o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym czy uszczelniającym naczynka krwionośne.

Masowane są plecy, barki i pośladki, a zabieg trwa około 20-25 minut (pierwsze sesje zwykle są krótsze). Ruchy wykonywane są w stronę serca (zgodnie z kierunkiem przepływu krwi żylnej). Siłę nacisku masażysta dopasowuje indywidualnie do Pacjenta.

Masaż kręgosłupa obejmuje następujące techniki (w ściśle określonej kolejności):

  • głaskanie – odpręża i uspokaja,
  • rozcieranie – rozdrobnienie i przemieszczenie do układu krwionośnego krwiaków, złogów i wysięków pozapalnych, likwidacja obrzęków,
  • ugniatanie – wypychanie produktów przemiany materiałów i złogów pozapalnych z tkanek (pobudzenie mięśni, obniżenie napięcia),
  • oklepywanie – rozszerzenie naczynek krwionośnych, które wywołuje skurcz mięśni i pozwala je odżywić.