Masaż, a leczenie chorób wewnętrznych

Masaż kojarzony jest z zabiegiem, który poprawia samopoczucie i kondycję, odpręża oraz pozwala pozbyć się stresu Jednak masaż relaksacyjny to jedynie jedna z technik. Dużą popularnością cieszy się również masaż leczniczy, który wspiera leczenie wielu schorzeń – m.in. chorób wewnętrznych.

Na czym polega masaż leczniczy?

Masaż leczniczy wykorzystuje techniki masażu klasycznego. Jest to zabieg manualny, który pozwala leczyć niektóre zaburzenia organizmu, wspierać terapię i niwelować nieprzyjemne skutki choroby. Masaż leczniczy może być poprzedzany innymi zabiegami fizykalnymi (np. naświetleniami lampą Solux, nałożeniem maści rozgrzewających czy przeciwbólowych, okładaniem rozgrzewającymi kompresami).

Masaż leczniczy to jeden z elementów fizjoterapii. Skóra człowieka jest dobrze unaczyniona i unerwiona. To sprawia, że intensywnie odbierane są przez nią bodźce, które są następnie przetwarzane. Ucisk i pobudzanie właściwych receptorów pozwala dotrzeć sygnałom do ośrodkowego układu nerwowego. Tutaj wytwarzane są impulsy (efektory) gruczołów oraz mięśni. Pod wpływem masażu leczniczego, rozszerzają się również naczynka krwionośne umiejscowione w skórze. Rozszerzone naczynka szybciej pompują krew i limfę. Lepszy przepływ krwi i limfy to gwarancja wydajnej pracy układu krwionośnego i poprawy stanu całego organizmu.

Masaż segmentarny w leczeniu chorób wewnętrznych

Masaż segmentarny to rodzaj masażu leczniczego, wykonywany na sucho (jedynie rękami masażysty, bez wykorzystania maści czy olejków). Są to ściśle określone chwyty i opracowania, które muszą zostać wykonane w odpowiedniej kolejności. Masaż ten wykorzystywany jest w leczeniu chorób narządów wewnętrznych.

Prawidłowo wykonany masaż segmentarny pozwala łagodzić stany zapalne i ból oraz zmniejszyć obrzęk. Zapobiega on zmianom w tkankach i narządach wewnętrznych, do których mogłoby dojść zarówno w wyniku choroby, jak i urazu. Masaż może likwidować patologiczne zmiany (musi być wykonywany seriami). Prawidłowe sekwencje chwytów korzystnie wpływają na proces przemiany materii, pomagają pozbyć się wody i toksyn z organizmu. To wpływa zaś na jego lepszą wydolność.

Wskazania do masażu segmentarnego

Wskazaniem do masażu segmentarnego są m.in.:

Masażu tego nie wolno wykonywać przy ostrych stanach zapalnych, krwawieniach i krwotokach (także przy zagrożeniu nimi), u osób cierpiących na choroby nowotworowe oraz u Pacjentów z bakteryjnymi zapaleniami tkanek i narządów wewnętrznych, które wymają interwencji chirurga.