Masaż sportowy – kiedy go wybrać?

Masaż sportowy stworzono z myślą o zawodowych sportowcach startujących w zawodach. Odpowiedni zestaw intensywnych ruchów miał na celu przygotowanie organizmu do intensywnych treningów i podniesienie jego wydajności potrzebnej do osiągania wyników. Stosowany jest także po zawodach, aby wspomóc regenerację organizmu po ogromnym wysiłku.

Masaż sportowy – dla kogo?

Warto wiedzieć, że ten rodzaj masażu dobrze sprawdza się nie tylko dla sportowców, ale także osób aktywnych, które na co dzień dużą ćwiczą oraz po przebytych urazach czy cierpiących na bóle narządów układu ruchu. Taki masaż wykonywany jest przez specjalistów, którzy posiadają wiedzę na temat anatomii i z zakresu masażu i fizjoterapii. Masaż bardzo często polega na skoncentrowaniu się na konkretnym obszarze, z którym masowana osoba ma problem. Może on pomóc w przeciążeniach i bólach czy urazach.

Rodzaje masażu sportowego

Występują 3 podstawowe rodzaje masażu sportowego:

  • masaż stosowany przed zawodami – sesja trwa około 15-45 minut, a jej celem jest stymulacja części ciała sportowca, która w największym stopniu jest odpowiedzialna za wyniki (np. u biegacza będą to nogi). Taki masaż to uzupełnienie tradycyjnej rozgrzewki stosowanej przed intensywnym wysiłkiem fizycznym,
  • masaż stosowany po zawodach – stosuje się go w około godzinę (czasami 2 godziny) po zawodach. Celem masażu jest pomoc w normalizacji tkanek organizmu, ich odprężenie po przeciążeniu,
  • rehabilitacyjny masaż sportowy – łączy cechy masażu sportowego i rehabilitacyjnego. Odpowiednio opracowany zestaw ruchów ma na celu złagodzenie bólu, który powstał wskutek kontuzji oraz poprawę zdrowia.

Kiedy zastosować masaż sportowy?

Masaż sportowy można wykonać w gabinetach rehabilitacyjnych i gabinetach masażu. Często techniki znane z masażu sportowego stosowanego przed zawodami i po zawodach oraz rehabilitacyjnego łączone są z elementami masażu klasycznego, drenażu limfatycznego czy terapią punktów spustowych. Terapeuta może zastosować także elementy pochodzące z terapii manualnej. Taki masaż dobrze sprawdzi się np. przy naciągniętych ścięgnach oraz innych kontuzjach spowodowanych podczas treningów.