Wskazania i przeciwwskazania do masażu

Wydawałoby się, że masaż jest dobry na wszystko. Powoduje relaksację, wzmacnia mięśnie, pobudza krążenie. Daje ukojenie tak bardzo potrzebne dla ciała i duszy. Stosujemy go, gdy odczuwamy zmęczenie albo w przypadku rehabilitacji po urazach kończyn, kręgosłupa i całego ciała. Oczywiście, masaże te różnią się od siebie, ponieważ różny jest ich cel i różne podczas masażu stosuje się techniki.

Warto jednak pamiętać, że masaż, jak każda rzecz w życiu, w niektórych przypadkach jest zalecany i wręcz konieczny, a w innych jest odradzany lub wręcz zakazany. Należy wiedzieć, kiedy można stosować masaż, a kiedy należy go unikać.

Czym jest masaż?

Na samym początku warto zauważyć, że masaż to inaczej głaskanie, uciskanie, rozcieranie i uklepywanie, a więc oddziaływanie mechaniczne na ciało. W naturalnej sytuacji masaż powoduje przemieszanie się krwi i limfy i prowadzi do poprawy utlenienia wszystkich komórek w organizmie. Przez mięśnie zaczyna szybko płynąć krew, tkanki organizmu zostają lepiej odżywiony, przyspiesza się też wydalanie produktów przemiany materii. Masaż poprawia funkcjonowanie układu krążenia, układu nerwowego, szkieletowego i pracę samego serca. Skąd więc pomysł, że niekiedy nie można stosować masażu?

Przeciwskazania do masażu

W pewnych sytuacjach masaż nie tylko nie pomoże, ale nawet może zaszkodzić np., podczas, gdy ktoś ma gorączkę powyżej 38 stopni. Wtedy układ krążenia, serce i cały organizm są zmobilizowane do działania, aby pokonać wroga, jakim jest infekcja. Dotlenianie komórek, przyspieszanie bicia serca i jeszcze większe usprawnianie krążenia może mocno przeciążyć organizm, którego rytm i tak jest już mocno przyspieszony i obciążony przez chorobę.

Ryzykowną sytuacja do przeprowadzenia masażu są zmiany skórne z różnego rodzaju wypryskami, pęcherzami ropnymi i krostami. Dotykanie skóry może powodować nagniecenie pęcherzy i zmian zachodzących na skórze. Prowadzi to do jeszcze większego zakażenia i stanu zapalnego skóry.

Podobnie funkcjonuje to w przypadku przerwania ciągłości skóry i ranach występujących na skórze. Stosowanie masażu jest wtedy zakazane.

Wrodzona łamliwość kości oraz niewystarczające zrastanie się kości to kolejne schorzenia, podczas których nie wolno wykonywać masażu z oczywistych przyczyn.

Miażdżyca, zapalenie żył, żylaki to choroby wykluczające zastosowanie masażu. W takich sytuacjach masaż może tylko pogorszyć stan chorego.

Przeciwwskazaniem do stosowania masażu jest również występowanie krwotoków, słaba krzepliwość krwi zwana hemofilią. Zwiększenie przepływu krwi i przyspieszenie krążenia może spowodować krwotok, który przy hemofilii będzie bardzo trudny do zatamowania.

Masażu nie stosujemy również przy nadciśnieniu, chorobach nowotworowych czy ciąży. W pierwszym przypadku masaż może spowodować jeszcze większe podniesienie ciśnienia, czego skutkiem może być udar mózgu lub wylew. Choroby nowotworowe wymagają szczególnej ostrożności i podejmowania działań tylko według wskazań lekarza.

Czas noszenia w łonie własnego dziecka jest okresem wyjątkowym, niekiedy bardzo trudnym dla kobiety, ale na pewno bardzo szczęśliwym i pięknym, jeśli kończy się urodzeniem zdrowego dziecka. Nie należy zakłócać go innymi czynnościami mogącymi zaburzyć rytm matki i dziecka dzielących jedno ciało i wsłuchujących się wzajemnie w siebie. Masaż w przypadku ciąży może przyspieszyć narodzenie dziecka, a jak wiemy wszystko w przyrodzie ma swój czas i swoje miejsce. Dlatego, jeżeli chcesz skorzystać z masażu podczas ciąży, pamiętaj, aby zapytać swojego lekarza czy nie widzi przeciwwskazań w Twoim przypadku.

Wskazania do masażu

Niewątpliwymi wskazaniami do stosowania masażu są m.in. stany po wysiłku fizycznym, kiedy nasze ciało oczekuje wyrównania rytmu krążenia i wewnętrznego funkcjonowania.
Przykurcze, niedowłady, nadciągniecie i naderwanie ścięgien. Rozmasowanie bolących ścięgien czy mięśni znacznie łagodzi ból i przyspiesza proces zrastania się ich i gojenia.

Bóle kręgosłupa, nerwobóle i wady postawy to kolejne schorzenia kwalifikujące chorego do stosowania masażu, który na pewno nie zaszkodzi a niekiedy może nawet pomóc.
Blizny, zrosty pooperacyjne, długie unieruchomienia na skutek choroby również jak najbardziej kwalifikują osoby do odbywania masażu.