Aromatoterapia w masażu

Aromatoterapia jest bardzo modną dziedziną nauki zmierzającą do leczenia i zapobiegania różnym chorobom w oparciu o wykorzystanie naturalnych olejków zapachowych powstałych z roślin, korzeni i ziół. Po ten rodzaj lecznictwa naturalnego sięgano już w starożytności, wiedząc, że każda roślina ma swoje właściwości lecznicze, a wprowadzając ją do organizmu człowieka wraz z zapachem można działać zarówno na ciało, jak i umysł a także duszę.

Jak łatwo można się domyślić aromatoterapia w masażu jest obecna przede wszystkim przez wykorzystanie odpowiednich świec. Mają one zarówno woski roślinne, masło shea i naturalne substancje nawilżające ciało, jak również olejki zapachowe pozwalające na korzystanie z dobrodziejstw aromatoterapii.

Nie jest czymś wyjątkowym stwierdzenie, że aromatoterapia pomogła wielu osobom w zachowaniu trzeźwego umysłu oraz zdrowego i młodego ciała.
Jednak wiele osób zastanawia się, jakie jest działanie konkretnych olejków. Tu musimy sięgnąć po wiedzę naszych babć a nawet ich mam. Pięćdziesiąt lat temu antybiotyki nie były tak szeroko stosowane jak dzisiaj. I chyba było w tym dużo mądrości. Dzisiaj już wiemy, że organizm wyjałowiony antybiotykami nie ma siły się bronić, czasami nawet przed lekką infekcją. Dlatego wracamy do wspierania organizmu metodami naturalnymi. Chcemy dać mu impuls do rozpoczęcia własnej walki z chorobą. Dlatego sięgamy po aromatoterapię stosowana m.in. podczas masażu.

I tak olejek ze słodkich migdałów jest bogaty w witaminę C, A i D. Działa więc kojąco na różne rodzaje skóry. Wspiera naturalną barierę ochronną skóry. Działa łagodząco na skórę podrażnioną. Jest stosowany w łagodnych stanach zapalnych skóry.

Olejki do masażu

  • Olejek z moreli posiada właściwości nawilżające i nawadniające szczególnie ważne dla delikatnej skóry twarzy. Jest środkiem hipoalergicznym, dlatego mogą go stosować naprawdę wszyscy.
  • Do olejków o bardziej radykalnym działaniu należy olejek nagietkowy, który oprócz działania przeciwzapalnego jest również stosowany, jako środek przyspieszający gojenie się ran.
  • Olejek z krzewu jojoba działa regulująco na łojotokową skórę, np. głowy, zmniejszając wydzielanie się łoju. Jest również stosowany przy łojotokowym zapaleniu skóry.
  • Olejek lawendowy pomaga rozluźnić mięśnie, łagodzi stresy i uspokaja nasz system nerwowy.
  • Olejek z rozmarynu działa pobudzająco na krążenie krwi, odpręża. Dostarcza organizmowi dużą dawkę energii. Likwiduje uczucie ciężkich nóg. Warto jednak wiedzieć, że działa również, jako afrodyzjak.
  • Olejek z drzewa sandałowego wykazuje właściwości antybakteryjne. Łagodzi również stany zapalne skóry.
  • Olejek z mandarynki odświeża i dodaje nam dobrego humoru. Stwierdzono też, że zmniejsza wydzielanie hormonu stresu. Dlatego warto go stosować w dzisiejszej rzeczywistości tak bardzo stresogennej.
  • Olejki eteryczne były stosowane w starożytności. Po dużej przerwie przeżywają swoje odrodzenie.

Pamiętaj o bazie!

Należy pamiętać, że olejki eteryczne stosowane podczas masażu, muszą być zmieszane z tzw. olejkiem bazowym, który ma właściwości pielęgnacyjne dla skóry jak np. olejek migdałowy, olejek morelowy czy olejek z nagietka. Niekiedy olejki eteryczne miesza się ze zwykła oliwą z oliwek, która ma właściwości pielęgnacyjne i nawilżające.