Jaki rodzaj masażu wybrać?

To pytanie nurtuje wiele osób, które po raz pierwszy decydują się na polepszenie kondycji swojego ciała lub umysłu lub po prostu chcą się zrelaksować.
W takich przypadkach najlepszy jest masaż klasyczny lub masaż relaksacyjny.

W masażu klasycznym uzyskujemy lepsze dokrwienie tkanek, zniwelowane zostaje napięcie mięśni, znika problem sztywnego, z powodu stresu, górnego odcinka kręgosłupa.
Nasze ciało wygląda lepiej i czuje się lepiej. Masaż ten działa również przeciwbólowo, uelastycznia skórę i wpływa na lepsze funkcjonowanie mięśni. Dla wielu pań działa też wspomagająco w czasie stosowania diety zmniejszającej ilość tkanki tłuszczowej w organizmie.

Masaż relaksacyjny

Działa przede wszystkim na mięśnie, skórę i układ krążenia. Jego celem jest pozbycie się negatywnego wpływu stresu na nasz organizm. Jak powszechnie wiadomo stres zmienia rytm serca, przyspiesza krążenie, powoduje bolesne skurcze mięśni, odbiera rezerwy magnezu, które posiadamy. Często też powoduje nerwowość, bóle głowy, rozdrażnienie, przemęczenie, co niekiedy prowadzi do bezsenności a niekiedy nawet do depresji. Wspomniany wyżej masaż zwalcza wszystkie te dolegliwości. Powoduje rozluźnienie mięśni, zmniejsza poziom stresu, wprowadza w ciało i umysł spokój i wyciszenie. Taki masaż w połączeniu z psychoterapią, medytacją lub modlitwą prowadzi do uczenia się dystansu wobec czynników stresowych, które mocno obciążają człowieka.

Zarówno masaż klasyczny, jak i masaż relaksacyjny nie ingeruje głębiej w tajniki ludzkiego ciała, dlatego jest bezpieczny dla wszystkich, oprócz osób, które w sposób definitywny nie mogą korzystać z masażu.

Masaż leczniczy

Innym rodzajem masażu jest masaż leczniczy,który chociaż posługuje się techniką masażu klasycznego, to jednak wprowadza tzw. wspomagacze. Mają one działanie lecznicze np. lampy rozgrzewające, maści i żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Masaż leczniczy jest nastawiony na zwalczanie konkretnej dolegliwości i związanego z nią bólu i dyskomfortu w obrębie konkretnych partii ciała.

Masaż izometryczny

W XXI wieku bardzo modne stały się masaż izometryczny i masaż sportowy. Ten pierwszy zwalcza ból w obrębie mięśni bez skracania długości mięśni. Pomaga też w uzyskaniu większej siły i wytrzymałości mięśni.
Masaż sportowy jest przeznaczony przede wszystkim dla osób uprawiających sport. Są one szczególnie narażone na skutki zmęczenia organizmu i utraty kondycji psychoruchowej. Masaż zmęczonych i nadwyrężonych mięśni często ratuje je przed późniejszym uszkodzeniem i długą rehabilitacją.

Jeżeli w odpowiedniej chwili nie zacznie się stosować masażu sportowego to przy dużym wysiłku fizycznym, może dojść do uszkodzenia mięśni lub ścięgien. Jak zostało to już wspomniane. Wtedy włącza się masaż rehabilitacyjny. Pomaga wychodzić z różnego rodzaju uszkodzeń, usprawnia mięśnie, powoduje prawidłowy przepływ krwi, zmniejsza ból. Masaż ten wykonywany przez profesjonalistę w odpowiednich odstępach czasu, pozwala osobie cierpiącej wrócić do właściwej sobie kondycji fizycznej.