Aromatyczny masaż w walce z migreną

Czytając literaturę z dawnych epok uśmiechamy się, gdy wielkie damy mdleją i nie chcą nikogo widzieć, bo mają migrenę. Uważamy, że ta przypadłość, szlachetnie urodzonych jest raczej wymysłem bohaterów lub może przejawem fikcji literackiej. Nic podobnego. Współczesna medycyna mówi o konkretnych objawach migreny takich jak silny, pulsujący ból w części potylicznej głowy lub w okolicach skroni, nadwrażliwość na zapachy, światłowstręt, nudności a nawet wymioty. O tym jak uciążliwy bywa ból migrenowy nie trzeba przekonywać tych, którzy go doświadczyli.

Atak migrenowy

Może trwać od kilku nawet do kilkudziesięciu godzin. Mogą towarzyszyć mu torsje a nawet omdlenia. Na migrenę cierpią zarówno dzieci jak i dorośli. U dzieci migrena może trwać do 5 dni i objawiać się wymiotami.

Warto wiedzieć, że właściwie nie odkryto jednego, skutecznie działającego na migrenę leku. Ogólnie osoby cierpiące na tę przypadłość same szukają leków, które na ich migrenę działają. Dla jednych jest to szklanka kawy, dla innych Polopiryna S czy mocne leki morfinopodobne o silnym działaniu przeciwbólowym.

Istnieje jeszcze jedna możliwość radzenia sobie a nawet walki z migreną – masaż. O tym, czy może on być połączony z zapachem musi zdecydować sam chory, ponieważ niektórzy mogą korzystać z aromaterapii podczas migreny a inni nie. Zależy to od indywidualnych możliwości oraz od rodzaju migreny.

Warto wiedzieć, że sama migrena jest schorzeniem, w którym dochodzi do gwałtownego skurczu naczyń mózgowych, następnie naczynia te ulegają gwałtownemu rozszerzeniu, co prowadzi do silnego bólu. Ukrwienie całego ciała, również głowy i mózgu, możemy regulować za pomocą masażu. Jest to metoda naturalna, która nie obciąża naszego organizmu jak np. leki stabilizujące krążenie i ciśnienie krwi.

Masaż segmentarny na migrenę

Chorzy, cierpiący na migrenę korzystają zwykle z masażu segmentarnego, którego zadaniem jest zmniejszenie indywidualnych skłonności do skurczów naczyniowych oraz zmniejszenia zaburzeń naczynioruchowych naszego mózgu. Masaż nie spowoduje ustania ataków migrenowych, ale może skrócić czas trwania bólu oraz zmniejszyć liczbę napadów migreny.

Masaż jest wykonywany w pozycji leżącej. Chory leży na brzuchu, masowane są kręgosłup, grzbiet po obu stronach i okolice łopatek. Siła nacisku jest dostosowana do indywidualnych odczuć pacjenta. Istotne jest rozmasowanie mięśnia podłopatkowego i przejście do masażu mięśni czworobocznych i karku. Następnie, już w pozycji siedzącej, masuje się mięśnie piersiowe, mięśnie obojczykowo-mostkowe, potylicę i głowę. Siła masażu potylicy musi być dostosowana do odczuć pacjenta, ze względu na najczęstsze występowanie bólu migrenowego w tej części głowy. Zabieg kończy masowanie czoła ze szczególnym uwzględnieniem łuków brwiowych.

Należy pamiętać o tym, że przed przystąpieniem do masażu migrenę należy zdiagnozować. Trzeba ustalić przyczynę tej choroby oraz wykluczyć występowanie organicznych zmian śródczaszkowych. Przy tego typu zmianach nie można stosować masażu.